Sosyal Yardımlar
Genel Müdürlüğü

Okul Öncesi Eğitime En Büyük Destek SYD Vakıflarından Geliyor 20 Temmuz 2009

Çocukların zihinsel ve ruhsal gelişim sürecinin sağlıklı bir şekilde ilerlemesi için gerekli olan ve son yıllarda yaygınlaştırılmaya çalışılan okul öncesi eğitim çalışmalarının en büyük destekçilerinin başında ülke çapındaki Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıfları geliyor. Sosyo-ekonomik sıkıntı yaşayan ailelerinin okul öncesi eğitim kurumlarına gönderemediği çocuklara SYD Vakıfları sayesinde anaokulu eğitimi veriliyor.

Okul öncesi eğitim çalışmalarında bulunan SYD Vakıflarından biri de İzmir Bayraklı SYD Vakfı. Bayraklı SYD Vakfı tarafından, 06.07.2009 tarihinde ilçede uygulanmaya başlanan "Erken Çocukluk Gelişimini Destekleme Projesi" ile 6 okuldaki 12 derslikte 310 çocuk anaokulu eğitimi ile tanışıyor. .İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü ve Sosyal Hizmetler ve Çocuk Esirgeme Kurumu'na bağlı Bayraklı Toplum Merkezi ile ortaklaşa düzenlenen projenin hedef kitlesini ise gecekondu mahallerinde faaliyet gösteren ilköğretim okulları ve bu mahallelerdeki çocuklar oluşturuyor.

16.07.2009 tarihinde yerel ve ulusal basına yönelik olarak yapılan projeye ilişkin tanıtım toplantısında konuşan Bayraklı Kaymakamı Kaan Peker, 5747 sayılı yasayla yeni ilçe olan ve 23 mahallesinin 19'u gecekondu mahallesi olan Bayraklı'nın Türkiye'nin en büyük gecekondu ilçelerinden bir tanesi olduğunu belirterek, bu nedenle ilçede sosyal hizmet içerikli projelere ihtiyaç duyulduğunu; projenin bu ihtiyaca yönelik olduğunu ve bundan sonraki çalışmalarının da bu yönde olacağını  ifade etti.

Proje içeriği ile ilgili olarak basına bir açıklama yapan Bayraklı Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı Müdürü Fatih Ersen ise şunları söyledi:

"Çocukları kapı kapı dolaşmak suretiyle belirledik. Yoksul ve hiçbir sosyal güvencesi olmayan ailelerin çocuklarına öncelik verdik. Eğitimde 7 yaşın çok geç olduğunun bilinciyle özellikle Güneydoğu'dan göç eden ailelerin çocuklarının eğitim sürecine diğer ailelerin çocukları ile eşit şartlarda başlamaları gerektiğini düşünüyoruz. Eğitimin yanı sıra çocuklara gıda mühendislerince protein değerleri belirlenmiş sabah kahvaltısı da veriyoruz. Proje kapsamında fakir ve muhtaç 6 kişiyi temizlikçi olarak istihdam ettik. Bunun yanı sıra Toplum Merkezi'nin belirlediği 12 eğitimciyi de 1 ay süreyle eğitim vermeleri konusunda istihdam etme fırsatı bulduk. Proje kapsamında Ege Üniversitesi Okul Öncesi Eğitim Bölümü öğrencileri de stajyer olarak görev alarak kendi branşlarında önemli bir deneyim yaşama fırsatı buldular. Proje her yönden yararlı ve dikkat çekici oldu.Önümüzdeki yıl bu yılın tecrübesiyle daha kapsamlı projelere yöneleceğiz."

dsc00518.250pxdsc00551.250px